Projekt trafił do Sejmu. Koniec z omijaniem zakazu handlu w niedziele?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje zmienić przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Chodzi o uszczelnienie przepisów. Projekt trafił już do Sejmu.

Niektóre sklepy aby ominąć zakaz handlu w niedzielę wprowadziły do oferty działalność pocztową. Z takiego rozwiązania od początku korzystają sklepy sieci Żabka. Od kilku miesięcy możemy zrobić zakupy w każdą niedzielę w sklepach Intermarche a od niedawna również w niektórych sklepach sieci Biedronka

- Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek – powiedział poseł PiS Janusz Śniadek. 

Przepisy przewidują, że w "niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 procent przychodów.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

fot. ilustracyjne / pixabay
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza