Degradacja Doliny Miłości trwa w najlepsze? Przebywanie w parku grozi niebezpieczeństwem.Nie ma już w Dolinie Miłości drewnianych mostków, ścieżki są zarośnięte a rzeźby Adama i Ewy niszczeją na zapuszczonych stawach. Wizytę w parku odradzają lokalni przewodnicy, którzy mówią między innymi o zagrożeniach spowodowanych przez zwisające drzewa i gałęzie. 

O fatalnym stanie parku pisaliśmy w kwietniu w artykule Dolina Miłości popada w ruinę. Park jest zaniedbany. Znikają ścieżki i infrastruktura, która powstała po rewitalizacji Doliny Miłości kosztem kilku milionów złotych. 

O park upomniał się niedawno Ryszard Matecki, były sołtys Zatoni Dolnej przez lata organizował w Dolinie Miłości wydarzenia kulturalne i sportowe oraz dbał o park, później z powodów osobistych wyprowadził się z miejscowości. Jest autorem przewodników po parku. W odpowiedzi na pisma, które zaczął rozsyłać do różnych instytucji, otrzymał pismo od prawników reprezentujących zarządcę parku - Federacji Zielonych Gaja, w którym straszony jest postępowaniem sądowym. 

- Jeśli chodzi o stan parku naturalistyczno-krajobrazowego "Dolina Miłości", to stowarzyszenie Federacja Zielonych "GAJA" realizuje utrzymanie parku w oparciu o umowę i bieżące ustalenia z Nadleśnictwem Chojna oraz w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - odpowiedział nam Jakub Skorupski z Federacji "Gaja" na nasze pytanie dotyczące pojawiających się w sieci opinii o degradacji parku. 


W środę 26 stycznia "Gaja" poinformowała o pracach, które rozpoczęły się w parku, w niektórych miejscach obowiązuje zakaz wstępu. Usuniętych ma być ponad 50 martwych drzew i odtworzone mają zostać schody i barierki przy wejściu do parku. W grudniu wykonano naprawę dachu Leśniczówki Thomasa, który został uszkodzony w październiku w skutek spadającego drzewa. 

W ubiegłym toku Federacja Zielonych "Gaja" otrzymała blisko 50 tysięcy euro dofinansowania na projekt pn " Zmiana koncepcji użytkowania turystycznego parku naturalistyczno-krajobrazowego „Dolina Miłości” w Zatoni Dolnej w celu zabezpieczenia ruchu turystycznego przed następstwami epidemii COVID-1" z programu Interreg

fot. Park Dolina Miłości / facebook
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza