Woda już zbiera śmiertelne żniwo. Jadąc nad morze lub jezioro pamiętajmy o bezpieczeństwie - apeluje policja


Piękna pogoda i letnie temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Nie zapominajmy jednak o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w miniony weekend utonęły w naszym województwie dwie osoby. Dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia. W 2021 r. w naszym województwie były 33 takie zdarzenia. W okresie letnim, od czerwca do końca sierpnia 2021 r., w akwenach życie straciło 10 osób. Od początku tego roku w naszym regionie utonęło 8 osób, od początku czerwca mamy już 3 takie przypadki.

Tylko w minioną niedzielę utonęło dwóch mężczyzn. Pierwszy z przypadków miał miejsce po godz. 15:00 w powiecie myśliborskim. Na niestrzeżonej plaży 41 – latek, który wcześniej ze znajomymi spożywał alkohol wszedł do wody, aby popływać. Niestety zniknął pod taflą wody. Akcja poszukiwawczo – ratunkowa zakończyła się wyłowieniem ciała mężczyzny. Do drugiego z tragicznych finałów kąpieli doszło w Szczecinie na kąpielisku przy jeziorze Głębokim. Po godz. 16:30 przebywający na plaży 33 – latek wskoczył do wody za pomostu i nie wypłynął. Poszukiwania zakończyły się wyłowieniem jego ciała. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Niestety, często takim zrachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich.

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania. Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza