Atak hakerski na podatkową stronę rządu. Nie rozliczysz PIT-a.


Hakerzy zaatakowali rządową stronę podatki.gov.pl. To serwis, w którym można rozliczyć zeszłoroczny PIT. Witryna strony przestała działać we wtorek 28 lutego w godzinach porannych. Strona należąca do Ministerstwa Finansów została zablokowana w wyniku ataku hakerów. 

W konsekwencji działań hakerów strona podatki.gov.pl została przeciążona. Dane podatników nie zostały wykradzione i pozostają bezpieczne.

W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto – PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ – informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (zazwyczaj jest na to czas do końca kwietnia, ale w tym roku 30 kwietnia przypada w niedzielę), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Portal podatki.gov.pl został już przywrócony. Wszystko wskazuje na to, że dostępne są wszystkie funkcje strony. Ministerstwo Finansów nie wydało w tej sprawie komunikatu. Atak DDoS polega na jednoczesnej uporczywej próbie wejścia na daną stronę z tysięcy komputerów. Często realizuje się go za pomocą wirusów, bez świadomości faktycznych użytkowników.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza