79. rocznicę forsowania Odry. Obchody w Gozdowicach i Starych Łysogórkach.


Rocznicowe uroczystości przy Pomniku Sapera w Gozdowicach oraz na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach odbędą się w najbliższą sobotę, 20 kwietnia. 

- W kwietniu 1945 r. żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, przełamując niemiecką obronę na linii Odry, otworzyli drogę na Berlin. Na cmentarzu w Starych Łysogórkach spoczywa prawie 2 tysiące żołnierzy, którzy polegli podczas operacji berlińskiej – przypomina Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Rocznicowe uroczystości, współorganizowane przez UMWZ (a także Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewodę Zachodniopomorskiego, Starostę Gryfińskiego, Burmistrza Mieszkowic, Dowódcę 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Dowódcę 5.Pułku Inżynieryjnego oraz Prezesa Zachodniopomorskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie), rozpoczną się o godz. 11 w Gozdowicach przy Pomniku Chwała Poległym Saperom.

O godzinie 12.30 na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach odbędzie się msza święta polowa, następnie o 13.30 zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, apel poległych i składanie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego. O godzinie 14.30 rozpocznie się piknik nad Odrą, podczas którego będzie serwowana m.in. ufundowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego grochówka, a o godz. 15.30 wystartują: Bieg Pamięci Narodowej – XIX Mieszkowicka Dziesiątka oraz marsz Nordic Walking.

Dla miłośników historii i militariów od godz. 11 (na polanie przy Cmentarzu) zaplanowano pokazy sprzętu wojskowego).

Sobota, 20 kwietnia 
11:00 - Gozdowice (przy Pomniku Chwała Poległym Saperom)
11:00 - pokazy sprzętu wojskowego na polanie przy Cmentarzu w Starych Łysogórkach
12.00 - msza święta polowa na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach
14.30 - piknik nad Odrą
15.30 - start Biegu Pamięci Narodowej – XIX Mieszkowicka Dziesiątka oraz marszu Nordic Walking
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza