Reklama [góra]

Chojna z budżetem na 2016 rok [video]


Podczas XVII Sesji Rady Miejskiej w Chojnie, która odbyła się we wtorek 29 grudnia, radni przegłosowywali ustawę uchwalającą budżet na rok 2016.

Projekt budżetu gminy został opracowany w oparciu o przepisy o finansach publicznych oraz programu naprawczego. Mimo to, że radni wcześniej zatwierdzili program, ten punkt wywołał długą dyskusję.


Pierwszy głos zabrał radny Patryk Szczapa. Zapytał on skarbnik Agnieszkę Górską o budowę kanalizacji sanitarnej do miejscowości Jelenin. 

- Czy budowa została już zlecona? Czy posiadamy projekt? Czy to tylko zabezpieczenie kwoty, którą musimy zapłacić? Bo jeżeli to jest tylko kolejny projekt, który ma leżeć przez kilka lat i nic nie będzie robione, to lepiej jest zrealizować coś innego, np. oświetlenie w miejscowości Bara. - komentował radny.

Na jego pytanie odpowiedział burmistrz Adam Fedorowicz.

- Jest to jedno z zadań, które niezwłocznie zostanie wykonane przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Oczywiście przejdzie przez procedurę przetargową, ale biorąc po uwagę, że będzie ona częścią aglomeracji, myślę, że finał będzie pozytywny. Szkoda byłoby stracić możliwość pozyskania funduszy i podłączenia Jelenina do kanalizacji. Wielu gospodarzy nie może tam postawić sobie np. szamba bo nie pozwalają na to przepisy ochrony środowisk. Kanalizacja pozwoliłaby im we właściwy sposób zagospodarować tamte tereny.O realność budżetu pytał przewodniczący Piotr Mróz - Proszę to powiedzieć do kamery, żeby na przyszłych radach nikt nie miał do nikogo pretensji.

Skarbnik Agnieszka Górska odpowiedziała, że projektowanie budżetu jest trudnym zadaniem. Na moment projektowania dochodu wzięła ona wszystkie zobowiązania jakie muszą zostać zabezpieczone w 2016 roku przez gminę.


Radni Inicjatywy Samorządowej zwrócili uwagę również na to, że w projekcie ustawy nie została podana kwota wynagrodzenia Adama Fedorowicza na rok 2016. Ich zdaniem brakiem konsekwencji jest podanie w nim diety sołtysów i radnych a nie burmistrza. Po wymianie zdań, skarbnik zgodziła się na wprowadzenie autokorekty do projektu.

Dochody budżetu zaplanowano na 37 mln 347 tys. zł. Proponowane wydatki to 39 mln zł. Planowany deficyt to kwota 2 mln 535 tys. zł ma zostać pokryty pożyczką z budżetu państwa.

Budżet został przyjęty większością głosów. 

15 komentarzy:

 1. a zaległe zobowiązania wobec ZUS-u też uwzględniła pani skarbnik?

  OdpowiedzUsuń
 2. 'projektowanie budżetu jest trudnym zadaniem' no takie mądre uwagi tylko w Chojnie. Pani skarbnik mogła też dodać, że dobrze jest być mądrym i bogatym...

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie RADINI zacznijcie coś dla społeczeństwa robić poza tymi wszystkimi rozterkami i budżetem. Gdzie są nowe miejsca pracy np. tak jak w Kostrzynie firma OSLO . Mamy taki ładne tereny i nie wykorzystane . Czym więcej miejsc pracy tym więcej podatków i dobra dla społeczeństwa i samozadowolenie a nie tylko wasze przepychanki . Bezpartyjny .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co ci radini mają zrobić? W tych sprawach cała inicjatywa należy do burmistrza i reszty dobrze opłacanej swity i całego sztabu urzędników. Radni mogą jedynie to poprzeć lub nie, lub sobie pogadać

   Usuń
  2. Drodzy Państwo a co Radni mogą w obecnej sytuacji otóż w związku z programem naprawczym który zafundowała nam Mieszkańcom Nasza władza szanowny Pan Burmistrz Pani Sekretarz Pan zastępca i Pani skarbnik, GMINA NIE MOŻE:
   1. prowadzić żadnych inwestycji,
   2, pozyskiwać środków unijnych
   3. planować inwestycji
   CZYLI NIE MOŻNA ROBIĆ NIC CO WPŁYNIE NA POPRAWĘ ŻYCIA MIESZKAŃCÓW I ROZWÓJ GMINY.

   W ZWIĄZKU Z PROGRAMEM NAPRAWCZYM MOŻEMY a tfu tfu Musimy!!!:
   1.Spłacić pożyczki
   2. spłacić kredyty
   3. spłacić armię zaciężną z Gryfina
   4. zapłacić faktury
   5. zapłacić zaległy ZUS
   6, zapłacić pensje

   ZNALEŹĆ PIENIĄDZE!!!


   TYLE MOŻEMY !!!

   ALBO MOŻEMY GO WYJ......
   TO MOŻEMY JAKO MIESZKAŃCY!!!

   Usuń
 4. ciekawe zdarzenie: kanalizację do Jelenina wykona szybko PUK, oczywiście po wygranym przetargu, który dopiero będzie!- Tak stwierdza burmistrz, a to chyba oznacza, że przetarg będzie ustawiony pod jednego wskazanego zwycięzcę- Gratuluję.
  Czy w budżecie są pieniądze na :
  1 - opłatę ewentualnej przegranej w sprawie zapłaty 800 000 zł w ramach projektu "Wykluczenie Cyfrowe"?
  2 - pieniądze na kontynuację tego projektu na czas w nim określony?
  3 - pieniądze na wpłatę swojego udziału w "funduszu remontowym" za rok 2015 w ramach funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych w których Gmina jest właścicielem mieszkań oraz zaległych należności za lata wstecz(5-10 lat)? O tych pieniądzach, które mogą być wielkości od kilkudziesięciu do kilkuset zł mało kto wie, gdyż zainteresowani inni właściciele w tych wspólnotach nie są o tym informowani.
  4 - pieniądze na pokrycie należnego podatku Vat z transakcji sprzedaży stacji benzynowej w Krajniku Dolnym?
  5 - pieniądze na pokrycie długów z nieopłaconych FV i innych zobowiązań np. ZUS za rok 2015?
  pozdrawiam - Janusz B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za idiota i kretyn chce kanalizować Jelenin? Tam jest 50 domów! Ścieki bedą odprowadzane cały czas pod górkę. Ile trzeba będzie przepompowni? Jak wielki będzie smród w okolicy? Taki jak w Godkowie? Za taką kasę gmina mogła by każdemu mieszkańcowi dofinansować biologiczną oczyszczalnie ścieków z najwyższej półki. Panie radny Burak przemów Pan tym baranom do rozumu. W Panu nadzieja.

   Usuń
  2. Haha Bezradny Michaił z Godkowa ma wam pomóc? Komu on ma przemówić do rozsądku jak on tam nie ma głosu.On może nagadac tyle ile może powiedzieć i zrobić karp w wigilijny wieczór. Najpierw to jemu trzeba przemówić żeby dbał o interesy mieszkańców Rozumisz!!!

   Usuń
 5. Puk i tak musi mieć robotę!!! więc i przetarg wygra! :-)))

  OdpowiedzUsuń
 6. a i syn Pukowca znajdzie zlecenia w domu kurtury! na dni Wojny!

  OdpowiedzUsuń
 7. i dlatego w taki sposUP generuje się zadłużenie Naszej Gminy!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś wysyłam zgłoszenie do CBA za zdanie: Jest to jedno z zadań, które niezwłocznie zostanie wykonane przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Oczywiście przejdzie przez procedurę przetargową, ale biorąc po uwagę, że będzie ona częścią aglomeracji, myślę, że finał będzie pozytywny.

  Proszę Redakcję o zabezpieczenie materiału.

  OdpowiedzUsuń
 9. tekst jest zapewne zabezpieczony w Biurze Rady Miejskiej(protokół z posiedzenia i nagranie wykonane przez biuro rady)- pozdrawiam-jb

  OdpowiedzUsuń
 10. A dlaczego PUK nie przystąpił do przetargu na wywóz śmieci w 2016 ?
  To przecież SABOTAZ !!!!!
  Czy tam ktoś myśli i chce działać dla dobra gminy i mieszkańców ?
  To dziwne bardzo , że PUK nie che zarabiać więcej i przy okazji żeby mieszkańcy płacili mniej.
  Przypominam , że w Mieszkowicach za śmieci płaci się dwa razy mniej ale tam myślą !!!
  SKANDAL !

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.