Reklama [góra]

Policjanci rozdawali odblaski [foto]


Światła odblaskowe to wyposażenie pojazdów w postaci zestawu specjalnie ukształtowanych miniaturowych zwierciadeł, niekiedy w połączeniu z zestawem małych soczewek, które po oświetleniu – w nocy – reflektorami (np. samochodowymi) jasno świecą światłem odbitym.

Słowa wyjęte ze strony ze strony Wikipedii. Jednakże należy pamiętać, że odblaski to również bardzo ważny element dla każdego uczestnika ruchu drogowego, przede wszystkim pieszego oraz rowerzysty. W Polsce odbył się po raz pierwszy "Dzień Odblasków", który organizowany był w ramach "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

"W nocy nie wystarczy blask księżyca!" - takie hasło widniało na wręczanych przez gryfińskich policjantów, odblaskach. Aby zminimalizować liczbę wypadków na drogach naszego regionu policjanci gryfińskiej drogówki dzisiaj prowadzili nie tylko działania kontrolne i represyjne, ale także profilaktyczne, skierowane do niechronionych uczestników ruchu. Policjanci drogówki st. sierż. Michał, specjalista do spraw nieletnich, st.sierż. Michał Zaniewski oraz Alicja Kubiak ze Straży Miejskiej w Gryfinie od wczesnych godzin porannych prowadzili działania dotyczące bezpieczeństwa pieszych. Można było ich spotkać wszędzie tam gdzie najczęściej dochodzi do nieprzyjemnych zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Pamiętać jednak należy, że w sytuacji w której nie będziemy posiadali odblasków, funkcjonariusze mają prawo ukarać pieszego mandatem karnym. Od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi bowiem mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Przepis nie ma zastosowania tylko wówczas, gdy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku, a także w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego autem z odległości około 20 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny nawet z odległości 150 – 300 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.Elementami odblaskowymi mogą być np. zawieszki doczepiane do ubrania lub plecaka, opaski, kamizelki. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.