Reklama [góra]

Przyszłość szkoły w Gogolicach przesądzona? [video]


W poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Trzcińsku Zdroju wzięli udział rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Gogolicach, którą władze gminy chcą zamknąć. Choć w programie obrad nie było żadnego projektu uchwały dotyczącego przyszłości placówki, to nie odbyło się bez dyskusji w tym temacie. 

Wiceprzewodniczący Rady Robert Kowalski (na zdjęciu powyżej) zwrócił się do władz gminy z pytaniem, czy w Wieloletniej Prognozie Finansowej została już uwzględniona likwidacja szkoły w Gogolicach? Odpowiedź potwierdzająca ten fakt oburzyła radnych.

- Czy wiecie Panowie jakie są kompetencje burmistrza i radnych? Burmistrz to organ wykonawczy, rada jest organem stanowiącym. Skoro nie ma uchwały Rady Miejskiej, ja się pytam jak można umieścić oszczędności z tego tytułu (zamknięcia szkoły - red.)? - pytał Kowalski.

Sprawę próbował tłumaczyć Ryszard Makuchowski - powyższe wydatki zostały uwzględnione od roku 2019, do tego czasu czy będzie likwidacja szkoły czy nie, wiemy, że będzie obowiązywała reforma (...)

Dyskusja o szkołach wróciła w punkcie informację i wolne wnioski. Zastępca burmistrza Emilian Osetek mówił między innymi o tym, że szkołę w Gogolicach może przejąć stowarzyszenie.

- Subwencje oświatowe nie wystarczają na utrzymanie szkoły, jeżeli dopłacamy dodatkowo do szkoły 600 tysięcy, na drugą 300 tysięcy, to się uzbiera ponad 1 milion złotych dodatkowo, przez 4 lata uzbiera się ponad 4 miliony. Ja nawet byłbym za tym aby w mniejszych miejscowościach były oddziały, ale to były dawne lata (...) z roku na rok utrzymanie szkół, jeżeli taka wola jest, że burmistrz ma być rozrzutny, to proszę mi później nie wypominać, że burmistrz zadecydował o czymś. Burmistrz nie decyduje tylko wykonuje polecenia, jeżeli będzie wola, że zostają cztery szkoły to zostaną - mówił burmistrz Zbigniew Kitlas.

Gmina Trzcińsko Zdrój wydaje rocznie ponad 7 milionów na oświatę. Roczny budżet szkoły w Gogolicach to niecały 1 mln złotych, kwota subwencji wynosi 456 tys. złotych, resztę do funkcjonowania placówki musi dopłacić gmina.O zmianach w oświacie na terenie gminy Trzcińsko Zdrój pisaliśmy w artykułach
Rodzice są przeciwni likwidacji szkołyRodzice i mieszkańcy Gogolic przeciwko likwidacji, zapowiadają walkę o szkołęPewna przyszłość szkoły w Stołecznej?. Z kolei w artykule Trzcińsko Zdrój z budżetem na 2017 rok znajduje się film i fotogaleria z sesji.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.