Przed nami 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została stworzona w 1992 roku. Wówczas to wydarzenie odbyło się w Jarocinie pod nazwą "Półfinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Wówczas zebrano ok 20 tysięcy złotych. W ubiegłorocznym finale organizatorzy przekroczyli ponad 105 mln złotych.

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018 roku. Jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

- W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych - mówi Jurek Owsiak dla strony wosp.org.pl - Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe - wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce - dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia w 1993 roku. Tematem finału były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebrana wówczas kwota to 1 535 440, 68 USD. Podczas tego wydarzenia, wolontariusze nie posiadali identyfikatorów czy też tekturowych puszek. Ludzie zbierali pieniądze nawet do czarnych worków na śmieci.

Złote serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to pomysł organizatorów wydarzenia po pierwszym Finale. Gdy fundacja otrzymała dużo złotych łańcuszków, pierścionków i kolczyków, postanowiono je przetopić i licytować własnie pod wzorami "złotych serduszek".

Tegoroczna impreza jest 26. Finałem. W ubiegłorocznym roku WOŚP transmitowany był w zupełnie nowych okolicznościach, po raz pierwszy przez stację TVN. Nasi dziennikarze od rana towarzyszyli wolontariuszom i na bieżąco relacjonowali to co się działo w naszym regionie. Tym samym, materiały te trafiały do stacji TVN i zostały publikowane na ogólnopolskiej antenie. Pod Pałacem Kultury, specjalnie na to wydarzenie, stworzone zostało miasteczko wraz ze studiem antenowym.

W sobotę, 13 stycznia od godziny 20:30 rusza akcja #playdlawośp. Czym ona jest? to 24 godzinna audycja na żywo. Im dłużej ją oglądamy, tym więcej pieniędzy Play przekazuje dla Fundacji. Relację można oglądać na stronie playdlawosp.plIle zebrano podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Jak w/w, zeszłoroczna akcja pobiła rekord zbierając ponad 105 milionów złotych. W naszym regionie również pobito rekord. Osiem głównych miast: Chojna, Widuchowa, Moryń, Gryfino, Cedynia, Banie, Mieszkowice oraz Trzcińsko Zdrój zebrało łączną kwotę ponad 205 tysięcy złotych.

Tegoroczną akcję można wesprzeć nie tylko wrzucając symboliczną złotówkę do puszki. Jak i w zeszłym roku, ruszyła akcja "Wirtualne Serce". na stronie wspieram.to/wosp można wpłacić pewną kwotę. Dzięki takiemu rozwiązaniu , za pomocą strony akcji pojawia się kolorowe Wirtualne Serce, z naszym imieniem oraz nazwiskiem.

Do szpitali, dzięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, trafia co roku wiele sprzętu medycznego, który ratuje życie wielu osobom, również i dzieciom. Jednakże, nie tylko tym, które maja problemy zdrowotne od urodzenia. Do szpitali trafiają również dzieci, które potrzebują pomocy, ponieważ zostają pobite przez osoby dorosłe. Tym samym, Jurek Owsiak, od 2013 roku postanowił wyruszyć z akcją "Historia Misia". Akcja została zorganizowana spontanicznie i celem jej jest zwrócenie uwagi przechodniów. Misie po raz pierwszy czekały na ludzi na przystankach, ulicach, parkach w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu i Zduńskiej Woli.


Również na Ukrainie możemy uczestniczyć w odpowiedniku Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tam, akcja nazywa się "Serce do serca". Wydarzenie odbywa się w całym kraju. Wolontariusze również zbierają pieniądze do puszek i w zamian rozdają czerwone serca. Na ich oficjalnej stronie internetowej możemy zauważyć, że WOŚP jest oficjalnym partnerem akcji.


Zobacz również relacje z zeszłego roku:
Będzie je można wylicytować podczas 25. finału WOŚP
Nasz portal ponownie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
Morsowanie, kwesty, koncerty i licytacje - gramy dla dzieci i seniorów
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza