Szkoły w Brwicach i w Krzymowie do likwidacji. Są projekty uchwał.

Projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Przyrodników Polskich w Brwicach, Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie oraz dwóch szkół filialnych w Godkowie i w Lisim Polu, trafiły do radnych, którzy zajmą się nimi podczas sesji 17 grudnia. 

W przypadku szkół w Lisim Polu (filia szkoły w Nawodnej) i w Godkowie (filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie) uchwała likwidacyjna jest formalnością. W obydwu szkołach od kilku miesięcy nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Od 1 września 2020 roku uczniowie uczą są w szkołach macierzystych. 

Sprawa likwidacji szkół w Krzymowie i w Brwicach trwa już kilka miesięcy. W lutym br. po głośnych protestach rodziców i nauczycieli zapowiedziano, że żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana. Już wtedy wskazywaliśmy, że decyzja nie jest podyktowana protestem a chodzi wyłącznie o terminy. Według prawa oświatowego organ prowadzący jest zobowiązany co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o jej zamiarze. 

Z uzasadnienia uchwał można wyczytać to co zawsze w takim przypadku - główna przyczyną zamiaru likwidacji szkół jest ekonomia i demografia. W Brwicach w obecny roku szkolnym W klasach I-VIII uczy się łącznie... 44 uczniów. W klasie I i IV jest po trzech uczniów. W przyszłym roku będzie ich jeszcze mniej. Nieco lepiej jest w Krzymowie, gdzie obecnie uczy się 63 uczniów, obecnie nie ma tu klasy V, a w I klasie uczy się pięciu uczniów. 

Likwidacja szkół - co dalej? 

Zgodnie z Prawem Oświatowym organ prowadzący dokonując likwidacji szkoły zobowiązany jest wykonać to w dwuetapowej procedurze. Etap pierwszy obejmuje podjęcie uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji szkoły. Gmina na tym etapie wystąpi do Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w sprawie. Drugi etap to podjęcie uchwały likwidacyjnej. 

Od 1 września 2021 roku uczniowie z obwodu szkół w Krzymowie i w Brwicach uczęszczali by do Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie.

Czytaj również:
Szkoła w Brwicach do zamknięcia
Historia z likwidacji szkół w Chojnie trwa już od wielu lat
Dużo emocji na spotkaniu w sprawie przyszłości szkoły w Krzymowie

Na zdj. Tegoroczne protesty rodziców i nauczycieli w Krzymowie (fot. archiwum). 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza